Logowanie dla Ośrodków Działaj Lokalnie

Witamy na stronie programu "Działaj Lokalnie"
Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez
Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy z siecią
Ośrodków Działaj Lokalnie.
Img Img Img Img Img Img Img Img Img Img Img Img Img Img
Aktualności

Relacja z niezwykłej wizyty w ODL Fundusz Lokalny Masywu Śnieżnika

Autor: Joanna Leśnierowska | Data dodania: 18-09-2012
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Dolina Stobrawy"


W dniach 7-9 września ODL Stowarzyszenie LGD "Dolina Stobrawy" gościło z wizytą studyjną w ODL Fundusz Lokalny Masywu Śnieżnika

Mając na uwadze fakt, że podróże studyjne w miejsca, gdzie panuje wysoka aktywność społeczna wzbogacają o nowe doświadczenia i wiedzę, przedstawiciele naszego stowarzyszenia wybrali się z wizytą do ODL Fundusz Lokalny Masywu Śnieżnika.

Fundusz realizuje programy stypendialne, edukacyjne, organizuje praktyki studenckie. Sporo działają na rzecz dzieci i młodzieży. Powstały gabinety rehabilitacyjne, świetlica środowiskowa. Organizacja udziela też stypendia uzdolnionej młodzieży. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób działa fundusz stypendialny, jak wygląda współpraca z darczyńcami.

Niezwykle inspirujące były dla nas inne realizowane projekty, m.in. Szlak oraz Biblioteczka Marianny Orańskiej.

Bardzo cennym doświadczeniem było spotkanie w Wójtowicach z przedstawicielami Stowarzyszenia  „Wójtowice – Powrót do Przyszłości”, które realizuje projekt w ramach którego na obszarze ok. 3ha powstaną archiwa klonu, jarzębiny, śliwki, sad, mała winnica oraz łąka sudecka.

Jeśli mielibyśmy wybrać najbardziej cenne wydarzenia, to na pewno byłyby to spotkania z ludźmi. Ludzie, z którymi mieliśmy okazję porozmawiać to nietuzinkowe osoby, które zarażają swą dobrą energią na czele z naszą przewodniczką Panią Dorotą Komornicką, która jest kobietą pełną energii, posiadającą mnóstwo ciekawych pomysłów, które z powodzeniem realizuje. Być może to magia gór, magia tego obszaru przyciąga takie osoby. W ramach jednego z projektów FLMŚ zorganizował wystawę mieszkańców obszaru i jedną z grup określił mianem „zdeklasowanych inteligentów”. Rzeczywiście wiele osób, chcących uciec z miasta, znalazło swoje "miejsce na Ziemi" właśnie w Kotlinie Kłodzkiej - tu tworzą, zarażają do działania, inspirują innych.

Wśród tych osób spotkaliśmy młodych ludzi prowadzących Gospodarstwo ekoturystyczne Artystyka (www.artystyka.eu), którzy organizują warsztaty artystyczne i rozwojowe w przebudowanej starej stodole – pracowni. W Artystyce można poznać tajniki powstawania ceramiki, wziąć udział w warsztatach gotowania wegetariańskiego.

Również niepowtarzalną atmosferę stwarza rodzina Rybczyńskich, która w zaadaptowanym wapienniku organizuje imprezy z kręgu kultury wysokiej. Przy Wapienniku Łaskawy Kamień znajduje się Galeria Autorska Rodziny Rybczyńskich, pracownie druku artystycznego i czerpania papieru, ogród japoński. Możliwe jest zwiedzanie obiektu, enklawy parku i ogrodu japońskiego ( http://wapiennik.eu). Założyli Stowarzyszenie Muzeum Wapiennik i realizują projekty w ramach Programu Działaj Lokalnie.

Odwiedziliśmy także gospodarstwo agroturystyczne w Radochowie oraz Bielicach, gdzie spróbowaliśmy pysznych potraw. Byliśmy również w małej miejscowości Marianówka, gdzie w ramach projektu zorganizowano z dużym rozmachem imprezę – Festiwal Wołowiny Sudeckiej.

Odwiedziliśmy stodołę FLMS, gdzie przedstawiciele stowarzyszenia podzielili się z nami wiedzą odnośnie kampanii 1%, współpracy z partnerami, przeprowadzania konkursu „Opowiedz…”

Na pewno będziemy wracać do Kotliny Kłodzkiej, gdyż cała wizyta była dla nas inspirująca i dająca zastrzyk nowej energii do działania na naszym obszarze.

Dodaj komentarz