Logowanie dla Ośrodków Działaj Lokalnie

Witamy na stronie programu "Działaj Lokalnie"
Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez
Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy z siecią
Ośrodków Działaj Lokalnie.
Img Img Img Img Img Img Img Img Img Img Img Img Img Img
Aktualności

Wieczór z trzema muzami w ramach Działaj Lokalnie

Autor: Agnieszka Strzelecka | Data dodania: 20-07-2012
Darłowskie Centrum Wolontariatu


Muzy greckie opiekowały się różnymi dziedzinami sztuki. W sobotę 14 lipca br. w budynku Świetlicy Wiejskiej  w Warszkowie zorganizowano czytanie poezji Jana Lekana połączone z wystawami: zdjęć Aleksandry Gadomskiej i rysunków Klaudii Strzeleckej. Ponieważ w jednym miejscu i w tym samym czasie spotkały się trzy różne dziedziny sztuki, imprezę tą nazwano ,,Wieczorem z trzema muzami".

Jan Lekan pisze wiersze od kilku lat  - wyrobił już sobie pewna renomę w okolicy i nie był to jego pierwszy wieczorek poetycki. Dla dwóch młodych dziewcząt (Aleksandra lat 17 i Klaudia lat 16) był to natomiast absolutny debiut - ich prace publicznie zaprezentowano po raz pierwszy. Po co inicjować takie spotkania? Na to pytanie odpowiada główny organizator wydarzenia, sołtys wsi Lechosław Szach: ,,- Pasja to coś, co pomaga człowiekowi uciec od codzienności, wyzwolić emocje i dodaje skrzydeł. I nie ważne czy jest to muzyka, poezja, czy fotografia. Nazwać pasją można wszystko, co kochamy robić i w czym czujemy się spełnieni.Poprzez takie spotkanie chciałem dać wyraz swojego poparcia dla tego, co robią nasi lokalni artyści, wspierać ich i zachęcać do dalszego rozwijania swoich pasji i talentów."

Sala wypełniona była blaskiem świec, z głośników rozbrzmiewała nastrojowa muzyka, dookoła stały sztalugi z rysunkami i zdjęciami, a zza udekorowanego kwiatami stołu czytano najnowsze wiersze Jana Lekana o różnej tematyce. Był czas na refleksje i chwile zadumy, ale większość wierszy była humorystyczna i wywoływała rozbawienie publiczności, która nagradzała czytających brawami i salwani szczerego śmiechu -takim właśnie wszechstronnym twórcą jest ten poeta z Warszkowa.

- ,,Wieczór z trzema muzami" był jednym z elementów realizacji Programu ,,Działaj Lokalnie" w naszej wsi. - mówi Lechosław Szach. - Pierwotnie imprezę zaplanowaliśmy w plenerze jednak warunki atmosferyczne zmusiły nas do przeniesienia wszystkiego do pomieszczeń świetlicy. Mimo braku słońca, na pogodę nie narzekaliśmy, bo wszyscy zgodnie stwierdzili, że właśnie w czasie deszczu najlepiej obcuje się ze sztuką i najłatwiej poczuć artystyczną atmosferę. - dodaje sołtys.

Oprócz mieszkańców Warszkowa i okolic, wśród widowni obecni byli również wójt gminy Sławno Ryszard Stachowiak, radny gminny Jan Franas i poetka z Darłowa Elżbieta Tylenda.

Niespodzianką dla wszystkich był występ taneczny młodzieży z Warszkowa: dziewczęta w strojach arabskich przedstawiły układ inspirowany kulturą wschodu, chłopcy zaś zatańczyli break dance.

W czasie imprezy panowała tak sympatyczna i swobodna, z zarazem twórcza atmosfera, że można było ulec złudzeniu, że muzy istotnie zeszły z Parnasu i zasiadły wśród zgromadzonych gości.Załączniki:

Dodaj komentarz