Logowanie dla Ośrodków Działaj Lokalnie

Witamy na stronie programu "Działaj Lokalnie"
Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez
Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy z siecią
Ośrodków Działaj Lokalnie.
Img Img Img Img Img Img Img Img Img Img Img Img Img Img
Aktualności

Kto otrzymał granty w Powiecie Sławieńskim?

Autor: Dorota Kuriata | Data dodania: 10-06-2013
Darłowskie Centrum Wolontariatu


Warto działać lokalnie! Laury Starosty Sławieńskiego 7 czerwca 2013 r. powędrowały do dwóch organizacji realizujących Program „Działaj Lokalnie” w 2012 roku.

Na Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie Wojciech Wiśniowski, starosta sławieński wręczył Laury Starosty Sławieńskiego  - symboliczne wyróżnienia dla osób, organizacji bądź instytucji, które w szczególny sposób zasłużyły się w danym roku dla samorządowej wspólnoty lokalnej - Powiatu Sławieńskiego. To podziękowanie za pracę i działanie na rzecz dobra wspólnego.


Jedna z statuetek - Laur Starosty Sławieńskiego trafił na ręce Pani Danuty Puczyńskiej, która w 2012 roku koordynowała inwestycję  w ramach Programu „Działaj Lokalnie” pn. „Świat Emeryta w Kolorowej Świetlicy”.

„Świat Emeryta w Kolorowej Świetlicy” to inwestycja przeprowadzona w roku 2012 przez Oddział Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Darłowie. Jest to inwestycja społeczna, która stanowi dobrą praktykę, a zarazem jest przykładem dla innych, gdy można przy udziale niewielkich środków finansowych 14 874,47 zł, z pomieszczeń byłej stolarni (stary pustostan) stworzyć przytulną, kolorową świetlicę.

Związek liczy 260 członków i do podjęcia decyzji o przejęciu pomieszczeń z przeznaczeniem na świetlice – przyczyniły się kłopoty przy organizowaniu spotkań i uroczystości okolicznościowych. W 2012 roku Związek otrzymał w Miejskim Zarządzie Budynków Komunalnych w Darłowie pomieszczenia o łącznej powierzchni 130 metrów kwadratowych, wymagające kapitalnego remontu, postanawiając własnymi siłami doprowadzić pomieszczenia do takiego stanu, by  każdy z członków mógł w nim miło spędzać czas wolny. Środki na przeprowadzenie inwestycji Związek pozyskał z Programu „Działaj Lokalnie” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademie Rozwoju Filantropii w Polsce i Darłowskie Centrum Wolontariatu oraz od lokalnych darczyńców, przeznaczając je na zakup materiałów niezbędnych do przeprowadzenia prac remontowych. Na początku przeprowadzona została inwentaryzacja, która wykazała, że wszystkie pomieszczenia wymagają generalnego remontu i wyposażenia.

W ramach inwestycji zostały wykonane specjalistyczne prace remontowe, wymieniono instalację elektryczną i wodną, położono nowe podłogi, obniżono sufity, położono tynki, pomalowano okna, ściany, wykonano nowe schody.  Zamontowano nowoczesne toalety, umywalki, żyrandole.  Wyposażono świetlicę w nowe meble, nadając jej ciepły i przytulny klimat.

Cała inwestycja trwała sześć miesięcy, podczas której emeryci własnymi siłami jako wolontariusze przebudowali, gruntownie wyremontowali i zmodernizowali cztery pomieszczenia o łącznej powierzchni 130 m2. Uroczyste otwarcie nastąpiło 5 listopada 2012 roku.

Efektem pracy darłowskich emerytów, przeprowadzenia inwestycji innej niż wszystkie jest kolorowa świetlica, która jest dobrem wspólnym - każdego z osobna i wszystkich razem. Świetlica stała się miejscem w którym odbywają się ciekawe spotkania, warsztaty, zajęcia międzypokoleniowe emerytów, rencistów, seniorów i młodszego pokolenia mieszkańców Darłowa.

Ponadto w kategorii Zawsze Pomocny Ludziom wyróżnienie otrzymało Stowarzyszenie Przyjaciół Warszkowa, realizujące w 2012 roku projekt pn. Wczoraj wysypisko, jutro wiejski plac spotkań. Dyplom odebrała wiceprezes stowarzyszenia Pani Agnieszka Strzelecka  i jednocześnie koordynatorka projektu, którego celem było podniesienie komfortu życia lokalnej społeczności poprzez integrację mieszkańców, ożywienie życia kulturalno-rozrywkowego oraz poprawę wizerunku Warszkowa.

Na terenie działania Darłowskiego Centrum Wolontariatu wsparcia udzielają samorządy lokalne oraz lokalni darczyńcy - firmy zaangażowane społecznie: Bałtycki Bank Spółdzielczy w Darłowie, Stocznia M&W Darłowo, Bank Spółdzielczy w Sławnie oraz Hotel Delfin - Bałtyckie Centrum SPA & WELLNESS w Dąbkach.

Serdecznie zapraszamy chętne osoby, firmy, przedsiębiorców, biznes do współpracy w ramach Programu.

Darłowskie Centrum Wolontariatu

tel. 781 830 005

biuro@wolontariat.com.pl

www.wolontariat.com.pl
Załączniki:

Dodaj komentarz